Azerbaycan’ın ‘savaş’ tepkisinden saatler sonra Erdoğan-Paşinyan arasında kritik görüşme

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile görüştü. Görüşme, Azerbaycan Savunma Bakanlığının, Ermenistan’a Ceaser topçu sistemi satmasına tepki göstermesini takip eden saatlerde gerçekleşti. 

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, telefon görüşmesinde Paşinyan’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kurban Bayramı’nı kutladığı; Erdoğan’ın da Vardavar-Hz. İsa’nın Başkalaşımı Bayramı nedeniyle Paşinyan’ı tebrik ettiği belirtildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, Ermenistan’ın kuzeyinde meydana gelen sel felaketi nedeniyle başsalığı dileklerini de iletti. 

Görüşmede iki lider, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin önkoşullar olmaksızın tamamen normalleştirilmesine dair siyasi iradelerini vurguladı. Erdoğan ile Paşinyan, iki ülkenin Özel Temsilcileri arasındaki görüşmelerin devamının önemine de işaret etti ve şu ana kadar üzerinde uzlaşılan konuları teyit etti. 

İletişim Başkanlığı, “İki liderin Türkiye ile Ermenistan’ın üst düzey yetkilileri arasında devam eden diyaloğu memnuniyetle not ettiğini; bölgedeki son gelişmeler ve uluslararası gündemi de değerlendirdiğini” aktardı.

AZERBAYCAN’DAN TEPKİ: SAVAŞIN SORUMLULUĞU MACRON’UN DİKTATÖRLÜĞÜNE AİT OLACAK

Fransa’nın Ermenistan’a Ceaser topçu sistemi satması, Azerbaycan’ın tepkisine neden olmuştu. 

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, “Güney Kafkasya’da durumun gerginleşmesinin ve yeni bir savaş kaynağının oluşmasının sorumluluğu intikamcı politika izleyen Erivan yönetimi ile Macron diktatörlüğüne ait olacaktır” denilmişti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x